Gönderen Konu: FONETİK-DİKSİYON GÜNÜMÜZDE GEREKLİDİR  (Okunma sayısı 505422 defa)

basvaizismail

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 105
FONETİK-DİKSİYON GÜNÜMÜZDE GEREKLİDİR
« : Nisan 26, 2018, 01:22:54 öö »
FONETİK-DİKSİYON

Bir çok ülkenin okullarında ders olarak verilir. Bizim okullarımız ise, böyle dersin varlığından mahrum olduğu için, çeşitli okul gösterileri, faaliyetleri ve sunuşlarda öğrenciler, ayaklarını yere vurarak garip vurgu ve tonlamalar yaparlar. Tabii bu hal, iş ve özel hayata yansıyınca doğru, güzel ve doğal konuşma pek gerçekleşemez. "DİLİNİ KAYBEDEN BİR MİLLET HERŞEYİNİ KAYBETMİŞTİR" diyen Peyami Safa, ne kadar da haklıdır. Eğitimin dil ve iletişim alanındaki uygulama kısmı ihmal edilmiştir. 2000’li yıllarda en geçerli mesleklerin başında "iletişim" geliyor!... Günümüz işadamı, yöneticisi, bilim adamı, politikacısı, astı ve üstüne kadar, ne kadar okuyor, ne kadar araştırıyor ve kendimizi ne kadar yeniliyor, geliştiriyoruz acaba?!...
Bir çok meslek dalı, sürekli olarak, çok yönlü olmayı; bilgi, beceri, özveri, hoşgörü, gelişme, kendini aşma, paylaşım, sevgi ve empati (karşıdaki kişinin penceresinden bakabilmek), doğru, güzel ve etkili konuşma, beden dili ve en önemlisi KENDİYLE BARIŞIK olmayı gerektiriyor.
Bir kuruluşun -ister kamu, ister özel olsun- gücü ve başarısı, ancak hizmet içi eğitimle olur. Çağdaşlık ve küresellik paralelinde çalışmayı, ilerlemeyi ve başarıyı hedef alan her şirketin artık bir "İnsan kaynakları", bir "AR-GE" ya da bir "eğitim" biriminin hiç olmaması ne kazandırır, ne kaybettirir sizce?!...

İletişim, başta bireyin kendini tanıması, sonra da tanıtmasıyla gerçekleşir. Çağımız VİZYON ve MİSYON çağıdır. Birey, amacını ve hedefini belirlerse ve kendini aşma yolunda gerekli kaynaklardan, seminerlerden ve kurslardan azami ölçülerde yararlanırsa "KENDİNİ YENİDEN KEŞFETME, MUTLULUK VE BAŞARI ŞANSINI" da o nispette yükseltmiş olacaktır.

"Ben bilirim ve öğrenmeye ihtiyacım yok!..." inadı ve iddiası yerine "DAİMA ÖĞRENMEM ve KENDİMİ GELİŞTİRMEM GEREKİR." demek, çağı bir adım öteden izlemeye hazır olmaktadır.